25 lip 2009

Fa so la

Fasola utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu LDL; zawiera między innymi sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoteny, kwasy: nikotynowy, pantotenowy, szczawiowy, cytrynowy oraz witaminy: E, K, B1, B2, B6, C (zalet tych wszystkich składników i witanim jest naprawdę dużo; między innymi wzmocnienie odporności organizmu, poprawa stanu włosów i skóry), poza tym jest jednym z najbogatszych źródeł białka. Zawiera błonnik pokarmowy niezbędny do prawidłowego trawienia, a gdy w czasie gotowania fasoli doda się warzywa i zioła przyprawowe (np. czosnku, imbiru, chili) nie tylko będzie miała ciekawszy posmak, ale jeszcze bardziej poprawi trawienie i rozgrzeje organizm, co zimą jest bardzo przydatne.

Spożywanie fasoli jest wyjątkowo korzystne dla kobiet. Dobrze wpływa na nerki, a co za tym idzie na narządy rodne i lepszą pracę jelit. Nie bez powodu wiele odmian fasoli przypomina nerkę.

Świetnym połączeniem są fasole i ziarna zbóż, ponieważ zawierają dopełniające się nawzajem rodzaje białka. Fasolki są źródłem wysokiej jakości białka roślinnego, które nasz organizm łatwo przyswaja i wykorzystuje; nie zawierają szkodliwych kwasów nasyconych, które są obecne w produktach zwierzęcych.

Fasolę należy chronić przed światłem słonecznym, które obniża jej walory smakowe i odżywcze, lepiej trzymać ją w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Przed gotowaniem w większości wypadków powinno się ją namoczyć (zostawić w wodzie na noc lub zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, gotować przez 5 minut, po czym pozostawić do moczenia, po godzinie efekt jest podobny do całonocnego moczenia). Solić pod koniec gotowania lub po ugotowaniu, wcześniejsze posolenie przedłuża czas gotowania, ponieważ sól utwardza łupiny.

Fasole są najlepsze gdy po ugotowaniu stają się całkiem miękkie. Niedogotowane trudniej strawić. Namoczenie fasoli na noc skraca czas gotowania i usuwa oligosacharydy – składniki będące przyczyną powstawania wzdęć.

Źródła: www.wellnesslife.pl, www.polki.pl, www.medycyna.linia.pl/fasola.html, Kuchnia wegańska pod redakcją Agnieszki Olędzkiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz