20 cze 2009

Oleje

Nadmiar tłuszczu w organizmie powoduje:
- wewnętrzne gorąco
- spowolnienie krążenia
- niedrożność naczyń włosowatych (zimne ręce i nogi)
- wysuszenie skóry
- łupież, pęknięcia i łuszczenie się naskórka

Niedobór tłuszczu w organizmie powoduje:
- wewnętrzny chłód
- spowolnienie funkcji ustroju
- kruchość tkanek

Tłuszcze są nośnikami witamin A D E i K, które się w nich rozpuszczają. Spożywanie dobrej jakości tłuszczu we właściwych proporcjach czyni skórę gładką, nadaje blask oczom, i utrzymuje ciało w prawidłowej temperaturze.

Najlepszej jakości tłuszcz to oliwa lub olej tłoczony na zimno. Wysoka temperatura tłoczenia niszczy zawarte w nasionach witaminy (szczególnie witaminy z grupy B). Jeśli na etykiecie jest napisane, że olej był „rafinowany”, oznacza to że proces tłoczenia odbywał się w wysokiej temperaturze i z zastosowaniem substancji chemicznych. Gorsze od tego mogą być tylko oleje bez żadnych informacji na etykiecie. Zresztą tak jest ze wszystkimi produktami. Nawet ze zwykłą mineralną wodą.

Wyróżniamy trzy rodzaje tłuszczów:
1. Tłuszcze nasycone występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego; np. olej kokosowy.
2. Tłuszcze wielonienasycone występujące w wielu margarynach, obniżające poziom „złego” (LDL*) cholesterol; np. olej słonecznikowy i kukurydziany.
3. Tłuszcze jednonienasycone występujące np. w maśle, w niewielki sposób podnoszące poziom „dobrego” (HDL**) cholesterolu; np. olej rzepakowy.

* Lipoproteiny bardzo małej gęstości (VLDL – very low density lipoproteins), transportują tłuszcze i inne glicerydy z wątroby do tkanek tłuszczowych.
** Lipoproteiny wysokiej gęstości, HDL a. HDLP (ang. High density lipoproteins) obniżają poziom cholesterolu we krwi poprzez usuwanie jego nadmiaru z komórek i transportowanie go do wątroby, gdzie jest metabolizowany.

Źródła: www.puszkkka.spinacz.pl, www.wikipedia.pl, „Kuchnia wegańska” pod redakcją Agnieszki Olędzkiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz